ENKAUSTIKA

9.11.2023
Petra Loudová
Komentáře nejsou povoleny

V říjnu jsme měli s dětmi možnost navštívit v Domě dějin Holýšovska kurz enkaustiky, který pro nás připravila zdejší holýšovská malířka paní Ivana Vrbová.

Paní Ivana Vrbová se dlouhodobě zabývá nejen enkaustikou, ale též různými způsoby abstraktní malby. Jedním z nich je též technika zvaná ,,pouring“, kdy obrazy vznikají litím barev na plátno.

O svých obrazech si s dětmi velice pěkně povídala. O to více děti nadchla i pro techniku enkaustiky.

Tato původně malířská technika antického původu užívala barviv třených se zvlášť připraveným voskem. Enkaustická malba, známá též jako malování horkým voskem, využívá horký včelí vosk, do kterého byl přidán barevný pigment.

Dnes umělcům umožňují prodloužit čas použití tepla různé nástroje.

My jsme pomocí speciálních žehliček rozehřívali voskové barvy a poté je nanášeli na speciální lesklý papír. Otisky žehličky a jejími tahy vznikalo nepřeberné množství barevných stop a struktur, které děti různě vrstvily přes sebe, vedle sebe a vytvářely jimi zajímavé útvary. Po dokončení malby barvy vychladnou a ztuhnou. Na závěr se obrázek přeleští.

Pokročilejší enkaustika paní Vrbové představuje obrazy větších i menších formátů, nejčastěji krajin.

I ty byly dětem inspirací.

Ve všech skupinách vzniklo velké množství různě barevných a strukturovaných výtvorů, ze kterých byly děti nadšené.

Ve škole jsme dílka upravili na podklad. Nejkrásnější z nich od každého tvůrce jsou vystavena v Domě dějin Holýšovska. Na tuto doprovodnou výstavu jste srdečně zváni.

 

Paní Vrbové bychom tímto chtěli mockrát poděkovat za krásné a podnětné hodiny enkaustiky.

Byl to velice příjemně strávený týden.

 

 

Jana Divišová, Daniela Strojná, ZUŠ Holýšov